Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W ORNECIE

NOWA JAKOŚĆ BADAŃ ENDOSKOPOWYCH W OLSZTYŃSKIM SZPITALU MIEJSKIM

SZPITAL MIEJSKI OLSZTYN
Lekarze i pacjenci czekali na ten moment z niecierpliwością. W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie otwarto nową, udoskonaloną Pracownię Endoskopii.

Pracownia Endoskopii w Szpitalu Miejskim w Olsztynie przeszła prawdziwą metamorfozę. Mieści się w nowych, większych pomieszczeniach, a ponadto zasilił ją nowy sprzęt w postaci 4 gastroskopów, 3 kolonoskopów, duodenoskopu oraz innych, ważnych elementów wyposażenia. „Szafy endoskopowe do suszenia i przechowywania sprzętu, nową myjnię endoskopową, a także stoły, które służą nam również do diagnozowanych, leczonych w tym szpitalu pacjentów bariatrycznych, z dużym udźwigiem, około 250 kilogramów” – wymienia lek. Barbara Kiejzik-Wilczewska, koordynator Pracowni Endoskopii Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Nowe szafy to również oszczędność wody – aparaty w nich przechowywane utrzymują sterylność przez tydzień i po wyjęciu z szafy nie wymagają dodatkowego mycia.

Nowy sprzęt pozwoli na wykonanie aż 18 badań dziennie. „W momencie, w którym zaplecze endoskopowe w tym szpitalu wzrasta trzykrotnie, bo dokładnie tyle więcej endoskopów będzie dzisiaj, niż było wczoraj, to oznacza, że można tu zbadać i leczyć trzy razy więcej pacjentów i to jest wartość sama w sobie” – podkreśla Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy sprzęt udało się kupić dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego, a także dofinansowaniu z budżetu miasta i środków własnych szpitala. „Będą mieć opiekę, badania na bardzo wysokim poziomie, która pozwoli, jestem przekonany, również szybko powrócić do zdrowia, czego życzę przede wszystkim pacjentom” – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

W planach szpitala jest rozszerzenie oferty o badania endoskopowe w znieczuleniu ogólnym w warunkach ambulatoryjnych. Do tego niezbędny jest jednak pokój wybudzeń. „Przenosząc te pomieszczenia z dołu tutaj, do góry, już na samym początku mieliśmy właśnie na uwadze, żeby wykonywać te procedury w takim trybie, w związku z tym to pomieszczenie jest już gotowe, jest to tak zaplanowane i zrobione, żebyśmy mogli właściwie już to wykonywać” – zapewnia Rafał Laszczak, p. o. dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Możliwości wykonania badań endoskopowych w znieczuleniu ogólnym będziemy mogli spodziewać się więc już niebawem.