WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W ORNECIE

Czas inwestycji w Rynie

MIASTO I GMINA RYN
W Rynie wciąż trwają liczne inwestycje. Co udało się zrealizować, a co jeszcze przed nami?

Nowe drogi, skwer, zagospodarowanie terenów rekreacyjnych i wiele wiele innych. Czas inwestycji – właśnie tak podsumować można rok 2023 w Rynie. „Zrobiliśmy wiele, pokończyliśmy wiele inwestycji, które były rozpoczęte, ale, co najważniejsze, przygotowaliśmy bazę pod inwestycje tegoroczne, tzn. przygotowaliśmy mnóstwo projektów, pozyskaliśmy pieniądze na realizację tych projektów, także ten 2023 rok był bardzo udany” – mówi Jarosław Filipek, burmistrz miasta i gminy Ryn.

Do najważniejszych ukończonych inwestycji należy przede wszystkim zakup dwóch schodołazów do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rynie. Projekt mający na celu likwidację barier architektonicznych został dofinansowany ze środków PFRON. Oprócz tego udało się również ukończyć projekt przebudowy odcinka drogi gminnej Ławki Małe – Mioduńskie.

To jednak nie koniec inwestycji drogowych. W trakcie realizacji jest budowa czterech przejść dla pieszych wraz z obszarem oddziaływania na ulicy Zielonej w Rynie, przebudowa drogi gminnej do miejscowości Słabowo oraz drogi gminnej do miejscowości Grzybowo. Prace trwają także w remizie OSP Ryn. Już niedługo strażacy będą mogli cieszyć się większą, przestronną i nowoczesną strażnicą.

Na realizację swoich inwestycji Urząd Miasta i Gminy Ryn aktywnie pozyskuje środki z różnych źródeł i programów. „Największym wyzwaniem było wstrzelenie się w projekty, które będą ogłaszane, musieliśmy trochę zgadywać, na co przygotować te nasze projekty, gdzie możemy pozyskać pieniądze i jak je możemy pozyskać. Oczywiście mamy swoje potrzeby, ale musimy na te potrzeby wiedzieć, gdzie sięgnąć po te środki” – podkreśla burmistrz Filipek.

W najbliższych miesiącach ruszą prace przy kolejnych projektach. Będzie to przebudowa drogi gminnej na Kolonię od ulicy Nowickiego w Rynie, modernizacja oczyszczalni ścieków w Rynie i budowa sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Ławki Małe, Mioduńskie i Zielony Lasek. Ponadto modernizacji doczeka się pomost przy kąpielisku miejskim nad jeziorem Ołów.

Prace trwają obecnie nad Jeziorem Ryńskim. Projekt zagospodarowania terenów rekreacyjnych obejmuje m.in. budowę zadaszenia sceny, utwardzenie terenu i wyposażenie w elementy małej architektury.

Swój wygląd zmienił też niewielki park w centrum miasta, dziś znany jako „Zakątek Zadumy”. „Bardzo poprawiły wizerunek miasta, miasta i gminy, bo inwestycje dotyczyły zarówno miasta, jak i gminy. Chociażby w tym naszym pięknym parku, on był bardzo zaniedbany, teraz to będzie wizytówka, mam nadzieję, naszego miasteczka” – podkreśla Jarosław Filipek.

W „Zakątku Zadumy” nie zabraknie ławeczek, cienia drzew oraz fontanny. W jego sercu stanął symbol Rynu, pojawiający się też w jego herbie – jeleń.