Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W ORNECIE

Przemocy psychicznej wobec kobiet mówię nie!

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Przemoc nie zawsze ma wymiar fizyczny. Często jest niezauważalna – ale przez to wcale nie mniej dotkliwa.

Problem przemocy psychicznej nie omija Warmii i Mazur. Od stycznia do września 2024 roku policjanci z regionu ponad 1700 razy podejmowali interwencje, podczas których zdiagnozowali przemoc domową. Osób, których dotknęło to zjawisko, było już jednak ponad 2500. Więcej niż 1900 przyznało, że doznaje właśnie przemocy psychicznej.

Jak rozpoznać, że w relacji pojawia się przemoc psychiczna? Specjaliści przekonują, że pierwszym ostrzegawczym sygnałem powinno być wewnętrzne poczucie niezgody na krytykę, poniżanie, czy oczernianie ze strony partnera wśród bliskich lub w środowisku znajomych. Kogo dotyka przemoc psychiczna? Trudno to zjawisko przypisać konkretnej grupie społecznej czy formie relacji damsko-męskiej.  To problem rozległy i trudny do szybkiego i jednoznacznego zdiagnozowania, a każdy przypadek może mieć inne podłoże i źródło.

Kto stosuje przemoc psychiczną? W większości przypadków są to mężczyźni. Powodów, dla których przejawiają zachowania przemocowe, można wymienić kilka. Najczęstsze z nich to niska samoocena. Partner poprzez nękanie partnerki, w swoim przekonaniu, buduje własną wartość. Drugim powodem może być odreagowywanie sytuacji stresowych, które mogą pojawiać się np. w pracy. Sprawca przemocy, który w tym środowisku nie ma wiele do powiedzenia, wyżywa się w domu. Trzecia, bardzo istotna przyczyna, to wzorce zachowań przemocowych wyniesione z domu rodzinnego. Agresor, przyzwyczajony, że jego rodzice stosowali przemoc psychiczną, podświadomie powiela taki model. Czwartym powodem mogą być wzorce kulturowe, a konkretniej patriarchat. W tym modelu mężczyzna poprzez stosowanie przemocy może budować obraz swojej siły i władzy.

Gdzie szukać pomocy? W sytuacji kryzysowej zawsze warto powiadomić policję. Mundurowi, którzy przyjadą na miejsce zgłoszenia, mogą podjąć decyzję o odizolowaniu sprawcy i wszcząć procedurę Niebieskiej Karty. Występowanie przemocy może zgłosić nie tylko osoba bezpośrednio nią dotknięta, ale także inny domownik, krewny, czy sąsiad. Zrobić można to bezpośrednio w komendzie, ale także poprzez internet, wchodząc na stronę właściwej jednostki, gdzie można np. uzyskać bezpośredni kontakt to dzielnicowego. W poszukiwaniu specjalistycznej pomocy udać się można m.in. do takich miejsc, jak działające w strukturze Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie - Centrum  Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży PROMYK, oferujące kompleksowe wsparcie oraz indywidualny lub grupowy kontakt z terapeutami. Ale nie tylko w Olsztynie znajdziemy wsparcie – każda gmina ma swój ośrodek pomocy społecznej i Zespół Interdyscyplinarny, który ma rozwiązywać tego typu problemy.

Dlaczego osoby dotknięte przemocą nie szukają pomocy? Psychologowie i terapeuci wymieniają kilka powodów. Pierwszy to cykl przemocy, w którym sprawca po stosowaniu przemocy przechodzi w etap tak zwanego „miesiąca miodowego”, w którym stara się za wszelką cenę zrekompensować drugiej stronie swoje wcześniejsze zachowania. Drugi aspekt to bardzo często stosowane przez sprawców przemocy techniki manipulacji. Osoba dotknięta tym zjawiskiem jest do tego stopnia kontrolowana przez sprawcę, że sama kwestionuje swoje zarzuty. Wspomnieć należy także o zjawisku wyuczonej bezradności, w którym osoba, która doświadcza przemocy, ma permanentne poczucie braku wyjścia z trudnej sytuacji.

Doświadczasz przemocy? Tu otrzymasz pomoc.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

ul. Bałtycka 37a, Olsztyn

tel./fax (89) 52-75-711

sowolsztyn@poczta.onet.pl, www.sow.olsztyn.pl

Centrum Rozwiązywania Problemów Dzieci i Młodzieży PROMYK
ul. Pstrowskiego 36, Olsztyn
tel. 89 533 58 22

e-mail: centrum@mzpitu.olsztyn.eu

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

ul. Związku Jaszczurczego 17, Elbląg

tel. (55) 25-50-001, fax (55) 23-06-000

sow@mops.elblag.pl, www.mops.elblag.pl

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy PCPR

ul. Gołdapska 23, Olecko

tel. (87) 52-03-430/437, fax (87) 52-04-720

pcpr@powiat.olecko.pl, www.pcpr.powiat.olecko.pl

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

800 120 002