Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIEJSKIEGO W ORNECIE

Z wizytą na oddziale ginekologii onkologicznej i uroginekologii

KOPERNIK.TV
Nowotwory narządów rodnych, obniżenie macicy i pochwy – to główne obszary działalności Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie. Lekarze z powodzeniem wykorzystują przy tym metodę laparoskopową.

Uroginekologia jest dyscypliną skupiającą się na patologiach dna miednicy u kobiet, problemach i chorobach układu moczowo-płciowego. W Olsztynie pomoc w tym zakresie oferuje pacjentkom Oddział Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala Klinicznego MSWiA.

Jednym z najczęściej pojawiających się tu schorzeń jest opadanie narządu rodnego. „Ośrodek Uroginekologiczny w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Olsztynie jest wiodącym i jedynym ośrodkiem na Warmii i Mazurach i zapraszamy do konsultacji, ponieważ wiele osób uważa, twierdzi, lub jest przekonanych, że wypadanie narządu rodnego, obniżenie macicy, pochwy jest chorobą, która towarzyszy wiekowi nieuchronnie, tak nie jest. To jest ciężkie kalectwo, które można dzisiaj bardzo dobrze leczyć” – podkreśla prof. dr hab. n. med Marcin Jóźwik, ordynator oddziału.

Problem dotyka głównie pacjentki po 50. roku życia. Jest wiele czynników sprzyjających obniżeniu narządu rodnego. „Problem wynika przede wszystkim z odbycia ciężkiego porodu, licznych porodów, ale też ciężkiej pracy, współistnienia astmy, albo niewydolności tkanki łącznej, ta niewydolność szczególnie nasila się w okresie pomenopauzalnym, czyli po zaniknięciu działania hormonów żeńskich” – wyjaśnia prof. Jóźwik. Zabieg wykonywany w olsztyńskim Szpitalu Klinicznym przeprowadzany jest metodą laparoskopową. Polega na „podwieszeniu” narządu rodnego i trwa często mniej, niż godzinę. Jedną z pacjentek, która zdecydowała się na operację, jest pani Elżbieta. „Nie wstydzić się, zrobić sobie komfort, bo nie jest to takie przyjemne dla kobiet, gdzie narządy rodne mogą być nie na tym miejscu, co powinny być, to jest takie trochę deprymujące” – mówi pani Elżbieta.

Wiodącą linią działalności Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie jest leczenie pacjentów zmagających się z nowotworami. Najczęściej występującym nowotworem u kobiet, ale też najlepiej pozwalającym się leczyć, jest rak endometrium, czyli rak trzonu macicy. W przypadku tego nowotworu najczęściej potrzebne jest usunięcie węzłów chłonnych. „Nowoczesna medycyna wskazuje, że taka rozległa limfadenektomia z jednej strony może być trudno wykonalna, mówimy tu o pacjentkach często otyłych, u których warunki operacyjne są wyszukane, trudne, a z drugiej strony poddaje się w tej chwili pod rozwagę wykrywanie węzłów wartowniczych, to znaczy węzłów chłonnych, które leżą jako pierwsze na drodze spływu chłonki z danego narządu” – mówi prof. Marcin Jóźwik. I dodaje, że lekarze są przygotowani do wykrycia węzłów wartowniczych nowoczesną metodą, zakładającą ostrzyknięcie narządu specjalnym, widocznym w podczerwieni barwnikiem – zielenią indocyjaninową: „Przede wszystkim zwiększa się wykrywalność, ponieważ usuwamy tylko te węzły, które są do zbadania najważniejsze, ale też ograniczamy ilość czas na sali operacyjnej, zabieg jest krótszy, mniej rażący dla pacjenta, jest dokładniejszy”.

Pacjentki posiadające skierowanie do szpitala mogą zgłaszać się do sekretariatu Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00.